JOHOR BAHRU – SINGAPŪRA

08 Nov
- 2006 -

Autors

Andis Pikāns

2006-11-08

Nobraukti 70 km. Jau vakar pilsētā izdevās ievākt informāciju par otru robežpunktu, kurš ir daudz noslogotāks, jo atrodas tieši pilsētā un, tā kā algas tur ir krietni lielākas, katru dienu darbā uz Singapūru ar mopēdiem un motocikliem dodas apmēram miljons malaiziešu.

Tieši tāds tusiņš mums arī varētu derēt, jo rīta stundās, lai neveidotos kilometriem garas rindas Singapūras robežkontrole un muita varētu strādāt brīvākā režīmā. Ap astoņiem rītā pirms robežas ienirstam milzīgajā mopēdu straumē, kura ienes mūs terminālā. Pie pasu kontroles viss iet kā pa sviestu, bez jautājumiem un ar smaidiem. Adrenalīns arī sēž aizmugurē uz sēdekļa. Izjūtas līdzīgas kā pirms daudziem gadiem, Lazdiņus „šturmējot”. Tālāk muitnieki, lai neapstātos cilvēku un transporta plūsma, strādā pēc izvēles. Brīdī kad braucam tiem garām, viņi ir aizņemti ar citiem un pēc brīža ar skaļu urā!, kuru caur ķiveri neviens nedzird, mēs ieripojam Singapūrā. Vēl gan ir jātiek līdz 20 km attālajam centram, jo uz maģistrālēm, līdzīgi kā Austrijā un Vācijā, uzstādīti maksas termināli. Teorētiski mums vajadzētu par ceļu izmantošanu maksāt naudu, bet praktiski tas nenotiek, jo šajā brīdī neesam piereģistrēti. Man gan nav nekas pret maksāšanu, bet kaut kas viņiem visā šajā procedūrā attiecībā uz pārvietošanos pa valsti ar citas valsts motocikliem nav līdz galam nostrādāts. Bet pēc zoles nāk krišana… Kad laimīgi esam tikuši līdz viesnīcai pašā centrā, pienāk sliktā ziņa no Džordžtaunas – ceturtdienas kuģis uz Indonēziju tiek pārcelts uz pirmdienu. Citu variantu nav, jo politiskās situācijas dēļ, Melakas prāmju līnija vispār apturēta uz nenoteiktu laiku.

Singapūra. Uz 642 kvadrātmetru lielās zemes sadzīvo četri miljoni visdažādāko tautību un reliģiju pārstāvji. Šī ir arī pasaules tīrākā pilsēta. No 1965.gada, kad Singapūra atdalījās no Malaizijas un tika pasludināta par suverēnu valsti, ar drastiskiem sodiem ķīnieši tika piespiesti nespļaut uz zemes un pierast pie kārtības. Brīdinājumi ir ik uz soļa – uz ielām, veikalos un metro: sods par ēšanu un dzeršanu sabiedriskajā transportā 500 Singapūras dolāri (300 ASV dolāri), par smēķēšanu – 1000 dolāri un tā tālāk. Ir pat uzstādīti speciāli aparāti, kuros ir iespējams ar kredītkarti norēķināties par uzlikto sodu. Tajā pat laikā, šī ir pievilcīgākā un interesantākā Dienvidāzijas pilsēta, kuru ir nācies apskatīt līdz šim.

Lasīt tālāk
09.Nov
SINGAPŪRA - IPOH